Yerli Radyolink Cihazı Kullanımı Yaygınlaşıyor

Yerli Radyolink Cihazı Kullanımı Yaygınlaşıyor

yerli-radyolink

yerli-radyolink

 

Ülkemizde kritik alanlarda başlayan milli projeler, kendisini GSM sektörü içinde de göstermeye başlamıştır. Bu alanda önemli bir yere sahip olan, data verilerinin iletilmesi işlemini fiber optik kabloların ulaşabileceği hızlarda sağlayan radyolink teknolojisinin, ülkemizde üretilmeye başladığının haberini geçtiğimiz aylarda almıştık. Bu üretilen sistem, özellikle Turkcell’in ihtiyaçları doğrultusunda ve verdiği destek ile Ctech isimli yerli firma tarafından gerçekleştirilmiştir. Bu sistemin, çok çeşitli alanlarda kullanılmasını sağlayacak farklı çeşitlerinin üretimlerinin yapım aşaması sürmektedir. Üretilen bu yerli radyolink cihazı özellikle İHA ve SİHA platformlarında da kullanılabilecek şekilde tasarlanmıştır. Böylece bu platformların, kablolardan kurtulmasının yolu yerli ve milli imkanlar ile geliştirilen radyolink cihazı ile aşılma noktasına ulaşmıştır.

Yerli Radyolink Cihazı İle GSM Hizmetlerinde Dışa Bağımlılık Azalacak

Seri üretim sürecine hazırlanan yerli radyolink cihazı, fiber altyapısının bulunmadığı bölgelere, hızlı internet hizmetinin verilmesi amacını en iyi şekilde yerine getirecek şekilde tasarlanmıştır. Özellikle yağmurlu ve kötü hava şartlarında, diğer radyolink cihazlarına göre çok daha etkili bir kapsama alanına sahiptir. Turkcell Superonline firmasının istekleri doğrultusunda bu cihaz şekillendirilmiştir. Böylece, fiber alt yapıya gerek kalmadan, çok daha yüksek hızların elde edilmesinin yolu açılmış olmaktadır.

Bu ürünün yerli olarak üretilmesi, GSM şirketlerinin bu konudaki dışa bağımlılıklarını da en alt seviyeye indirebileceğine kesin gözüyle bakılmaktadır. Böylece, ülkemizin ithalat giderlerinden bir kaleminde eksilmesi ile dışarıya döviz çıkışı da bir nebze engellenmiş olacaktır.

Yerli Radyolink Cihazının Savunma Sanayi İçinde Kullanılması Öngörülüyor

Üretilen bu cihaz özellikle savunma sanayinde İHA ve SİHA platformları için kullanılarak, bu araçlar ile yer istasyonu arasındaki bağlantının sağlanması amacını yerine getirmesi de üretim amaçlarından birisi olarak varsayılıyor. Bu konuda çalışmalarda, sonu yaklaşıldığı da yetkililer tarafından ifade edilmektedir. Bu yerli radyolink sistemi sayesinde artık veri iletiminin çok daha hızlı ve maliyetsiz şekilde yapılması sağlanmış olacaktır. Bu cihazın geliştirilmesinde etkin rol oynayan Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK), sistemin diğer GSM şirketleri tarafından kullanılması için çalışmalara başlamış durumdadır.

Sizler de şirketiniz için radyolink teknolojisi ile veri iletim ve alım işlemi gerçekleştirmek isteyenlerden misiniz? O zaman, Turkcell Superonline şirketinin, verdiği bu hizmeti alarak, yerli radyolink cihazı için bir katkı da siz vermiş olursunuz. Hemen bu konuda bilgi almak için Turkcell Superonline Radyolink hizmetimizin sayfasına gidebilirsiniz.  Ya da iletişim kanallarının birisini kullanarak bize ulaşabilirsiniz.