Tor İnternet Tarayıcısının Farkı Nedir?

Tor İnternet Tarayıcısının Farkı Nedir?

tor-tarayici-farki

tor-tarayici-farki

Görünüş ve işlevsellik bakımından Tor Browser, Mozilla Firefox’un güvenlik için optimizasyonu sağlanan bir türevinden ibarettir. Firefox açık kaynak kodlu bir yazılımdır ve Basiliks, GNU, IceCat ve Comodo IceDragon gibi bir sürü türevleri vardır.

Tor HTTPS heryerde ve Java uygulamalarının çalışmasını engelleyen NoScript gibi eklentileri de mevcuttur.

DuckDuckGo Arama Motoru

Ayrıca Tor Browser, mevcut olarak duckduckgo.com adlı bir arama motorunu kullanmaktadır. DuckDuckGo, sizin gizliliğe önem veren ve verilerinizi hiçbir şekilde kayıt altına almayan bir arama motorudur. Üstelik Tor Browser’ın kurucusu Gabriel Weinberg, tüm sorularınıza yanıt da vermektedir. Tor Browser’ın daha önceki versiyonlarında yine gizliliğe önem veren Disconnect arama motorunu kullanmaktaydı.

Tor Network

Tor Browser’ın karmaşık olan kısmı ise Tor Network ile birlikte çalışmasıdır. Tor Network, gizliliğinizi sağlamak amacıyla dünya çarpında bir sürü sunucu ile çalışmaktadır. Eğer kendi IP’nizi kullanmanızın sakıncalı olduğu yerlerde, Tor Browser aracılılığıyla internet üzerinde yeni bir IP yaratabilirsiniz veya bazı siteler için Tor Browser’ın sunduğu Tor Circuit seçeneğini kullanabilirsiniz.

Ayrıca Tor Browser, bir web sayfası sizden gizliliğinizi ihlal etmek amacıyla HTML5 kanvas görüntü verileri almaya çalıştığında sizi bilgilendirecektir.

Tor Browser, bugüne kadar pek de bilinmeyen Tor gizli servislerine de erişim imkanı sağlar. Bu siteler, Tor Network üzerinde bulunan ve kullanıcıların yerlerini ve IP’lerini saklamasına olanak tanıyan sitelerdir. Bu tarz sitelere Tor Browser olmadan da erişilebilir fakat bunun için Tor2Web proxy servisini kullanmalısınız ki bu bizce epey tehlikeli bir servistir.

Tor Browser ile Gizli Kalın

Ayrıca bazı siteler de sizin Tor Browser üzerinden siteye bağlandığınızı fark edecek ve uyarı verecektir. Bu siteler, sizin bir zombie veya bot olmadığınızdan emin olmak ister ve bu nedenle ufak bir bulmacayı da çözmek zorunda kalırsınız. Ayrıca bazı siteler sizin başka bir kişi olduğunuzu da farklı bir IP adresi kullandığınızdan ötürü düşünecektir. Bu durumda kimliğinizi ispatlamak için iki aşamalı bir onay sürecinden geçmeniz gerekir. Bu durum Facebook, Twitter ve Reddit gibi bazı büyük sitelerde gerçekleşir genellikle.

Bazı diğer internet tarayıcıları Tor Browser ile aynı amaç için tasarlansalar bile Tor Browser’ın sahip olduğu gizlilik özelliklerini bulundurmuyorlar.

Tüm bunların yanı sıra Linux için piyasaya sürülmüş olan ve Tor Browser’a destek olan Whonix ve Tails isimli yazılımlar da mevcuttur. Kısacası Tor Browser’ın diğer tarayıcılara göre çokça farkı olduğu söylenebilir.

Tüm bunlara rağmen Tor Browser’ın biraz yavaş olduğunu da söyleyebiliriz. Tor Browser’ı bir miktarda olsa hızlandırabilmek için metro ethernet hizmetinden faydalanabilirsiniz.