5651 Loglama ve Hotspot Çözümleri

5651 Loglama ve Hotspot Çözümleri

23 Mayıs 2007 yılında yürürlüğe giren 5651 sayılı Kanun İnternet ortamında yapılan yayınlar vasıtasıyla işlenen suçlar ile mücadele etmeyi amaçlar. Bu kanuna göre kurumsal internetini kendi personeli ve diğer kişilere kullandıran tüzel kişiler Erişim Sağlayıcı olarak adlandırılır ve bu yasa kapsamında gelen yükümlülükleri yerine getirmek zorundadırlar. Dolayısı ile Kanun internet kullanan ve kullandıran ölçeği ne olursa olsun bütün işletmeleri kapsar. Özellikle kişilerin anonim olduğu yani kimlikleri bildirmeden hizmet alabildikleri internet kafeler, Restoran ve Kafeler, kütüphaneler gibi yerlerde bilhassa bu kanun kapsamında önlem alınmalıdır.

Kanunun Erişim Sağlayıcıdan istedikleri

Erişim sağlayıcı internet kullanımına ilişkin trafik kayıtlarını 6 aydan az 24 ay dan fazla olmamak üzere saklamakla yükümlüdür.

Bu kayıtların doğruluğunu, bütünlüğünü ve gizliliğini sağlamakla; bunu yaparken zaman damgası kullanmakla sorumludur. Zaman damgası bir verinin belirli bir zamanda var olduğunu ispatlamak üzere kullanılan teknolojinin adıdır.

Özetle erişim sağlayıcılar internet çıkış trafiğini zaman damgası teknolojisi ile kayıt altına almalı, kullanıcılarını tanıyacak bir sistem ile internet kullanımına müsaade etmelidir.

Komedya Bilişim uzmanları bu alan da farklı çözüm ortakları ile birlikte birçok önemli projede tecrübe sahibidirler. Açık kaynak kodlu kendi ar-ge ürünü olan çözümler dahil işletmenize en uygun çözümü sunabilirler.

Mail:
info@komedya.com.tr

Tıklayın Arayın

Tel: +90 212 274 74 95

Adres:
Kuştepe Mah. İnönü Cad. 
Tomurcuk Sokak. Abide B2 Sitesi, Kat:4, D:38,
Şişli, İstanbul