Sanal Sunucu mu Yoksa Fiziksel Sunucu mu Tercih Edilmeli?

Sanal Sunucu mu Yoksa Fiziksel Sunucu mu Tercih Edilmeli?

sanal-sunucu-fiziksel-sunucu

sanal-sunucu-fiziksel-sunucu

Günümüzde işlerin giderek, internet ortamına kaymaya başlaması ile beraber, firmaların internet üzerinde siteler kurarak hareket etmeleri gerekliliği ortaya çıkmıştır. Bu sebeple, bu sitelerin var olan kaynaklarının kullanılabilmesi ve ziyaretçilerine aktarılması amacı ile sunucu kullanımının yapılması gerekliliği vardır. Bu sunucuların, iki farklı çeşidi karşımıza çıkmaktadır. Bunlar; fiziksel sunucu ve sanal sunucudur.

Fiziksel Sunucu ve Sanal Sunucu Arasında Ne Gibi Farklılıklar Vardır?

Fiziksel sunucu, hosting firmaları tarafından paylaşılan, tek bir işletim sistemine bağlı olarak çalışan ve farklı alan adlarını birbirleri ile paylaşan sunucu tipi akla gelmektedir. Bu özelliği sebebi ile fiziksel sunucun paylaşımını yapan birbirinden farklı alan adlarının, birinden bağımsız yaşayacakları sorun diğerlerini de olumsuz yönde etkilenmesine sebep olacaktır. Bu özelliği ile çoğu zaman sorun yaşanması durumu söz konusu olsa da yine de geçerli bir sistem olarak, elde olan avantajları sebebi ile tercih edilmektedir.

Sanal sunucu ise fiziksel sunucunun yazılımsal ya da donanımsal olarak ayrılması ile elde edilmektedir. Bu sistemde her alan adına, ayrı bir yer ayarlanır. Bu sebeple fiziksel sunucu da görülen birbirini etkileyebilen sorunlar, bu sistemde yaşanmamaktadır. Ancak fiziksel sunuculara göre daha çok limite sahip bir sistem olduğu için büyük firmalar tarafından tercih edilmemektedir.

Sanal Sunucu mu Yoksa Fiziksel Sunucu mu Tercih Edilmeli? 

Bu konuda tercih yapılırken dikkat edilmesi gereken en önemli nokta sunucuyu kullanacak sistemin, kullanım amacı, büyüklüğü vb özelliklerin iyi belirlenmesi gerekliliğidir. Sanal sürücülerde değişim yapmak ve uygulamak fiziksel sunuculara göre daha kolay ve hızlıdır. Bunun yanında fiziksel sunucular, nerdeyse limitsiz bir depolama alanı sunuyor olsa da sanal sunucularda bu durum belirli kapasiteler içerisinde bırakılmaktadır.

Sanal sunucumu yoksa fiziksel sunucu mu tercih edilmeli sorusunun, cevaplanmasında dikkat edilmesi gereken bir diğer önemli nokta, fiyatlandırma, bakım ve elektrik giderleri noktasında kendini göstermektedir. Düşük bütçeli olması ile sanal sunucular bu konuda daha çok tercih edilme durumu ile karşı karşıya kalan sunucu türü olarak karşımıza çıkmaktadır. Ayrıca sanal sunucular, kuruldukları fiziksel sunucunun özelliklerine göre ayarlanabilme özelliğine sahip olmaktadır.

Tüm bu özellikleri ile fiziksel sunucular ve sanal sunucular, etkin bir şekilde kullanım olanaklarını ilerleterek yaygınlaşma potansiyelini gün geçtikçe geliştirmektedir.