Radyolink Nasıl Çalışır?

Radyolink Nasıl Çalışır?

radyolink-nasil-calisir

radyolink-nasil-calisir

 

Radyolink teknolojisi, yeni bir teknoloji olarak gelişimini dinamizm içinde sürdüren bağlantı sağlayıcısı bir sistemdir. Bu bağlantı sağlayıcısını tanımlayacak olursak; iki nokta arasında bağımsız olarak veri iletilmesini ve alınmasını sağlayan bağlantı araçlarının bütününüdür diyebiliriz. Bu teknolojinin günümüz şartlarında, altyapısı olmayan bölgelere, metro ethernet niteliklerinde, internet hizmetlerinin götürülmesinde kullanıldığı gerçeği ile karşılaşıldığı görülmektedir. Yukarıda bahsedilenler radyolink nasıl çalışır sorusunun cevap bulabilmesi için çok daha ayrıntılı bir inceleme yapılması ve işinin uzmanı olan firmalar ile çalışılması gerektiği unutulmamalıdır.

Radyolink Nasıl Çalışır ve Veri İletimini Sağlar?

Bu sistemin çalışması için gerekli olan biri alıcı, biri de verici niteliği taşıyan iki ayrı sisteme ihtiyaç vardır. Bu iki sistem arasında belirli bir frekans dahilinde iletişim kurularak, veri gönderiminin yapılması için çalışılır. Belirlenen bu frekansta genellikle 10 Ghz ve üstü değerlerde olmaktadır. Ayrıca bu sistemde sinyal gücü az olup, dar bir yol üzerinden veri gönderimi yapıldığı için çok fazla enerji tüketimine gerek kalmadan tüm işlemler gerçekleştirmektedir. Çünkü bu sistemde radyo ve televizyon verici ve alıcıları gibi birçok kişiye ulaşması amaçlanan bir sinyal gönderimi söz konusu değildir. Bu yönü ile birkaç watt güç üretebilen bir cihaz, bu sinyalleri çok rahat bir şekilde alacaktır. Bu düşük sinyal gücüne rağmen, radyolink sinyallerinin kalitesi çok yüksek seviyededir.

Radyolink bu çalışma prensibi ile televizyon stüdyoları ve vericileri arasında ki bağlantının sağlanması, veri gönderim ve alım işlemlerinin yapılması amaçları ile kullanılmaktadır. Bunun yanında özellikle günümüzde alt yapısı yetersiz olan bölgelerde internet erişiminin çok yüksek hızlarda sağlanabilmesine de olanak sağlamaktadır. Bu kullanım alanları ile radyolink nasıl çalışır sorusunun cevabı da gün geçtikçe yeni nitelikler kazanmaya devam etmektedir. Geleceğin bağlantı teknolojisi olarak, hayatımızdaki yerini giderek sağlamlaştırma noktasında emin adımlar ile ilerlemektedir.

Radyolink Kapsama Alanı Dışına Veri Gönderiminin Sağlanması

Radyolink teknolojisinde belirli bir kapsama alanı olduğunun unutulmaması gerekmektedir. Bu kapsamı alanını aşan iki nokta arasındaki veri gönderim işlemlerinde ara santraller yardımı ile bu iletişim sağlanmaktadır. Bu tür radyolink sistemlerine, zincirleme radyolink adı da verilmektedir. Bu sistemlerde her santral bir öncekinden aldığı veriyi değiştirerek, farklı bir frekans aralığında bir diğerine yollamaktadır. Bu frekans aralıkları genellikle çok küçük oynamalar ile belirlenmektedir. Bu arada kalan, veriyi alıp göndermekle görevli santrallere, repeater station yani tekrarlayıcı istasyon ismi verilmektedir.

Radyolink sinyalleri düşük frekanslı oldukları için yağmur, kar gibi hava olaylarından ve arazinin engebeli yapısından çok çabuk etkilenmektedirler. Bu sebeple kapsama alanları belirlenirken uygulanan formüllerde, bu doğal durumlarında hesap içerisine katılması gerekmektedir. Özellikle iki veri istasyonu arasına girebilecek engebeli arazilerden kaçınılması, santrallerin bunlar gözetilerek kurulması çok daha verimli sonuçlar alınabilmesi adına önemlidir. Böylece radyolink nasıl çalışır sorusunun cevabı, özellikle belirli faktörlerinde etkisi ile değişme durumu ile karşılaşmasını da sürdüreceğe benzemektedir. Bu değişimleri daha ayrıntılı öğrenebilmek ve bu teknoloji ile ilgili daha ayrıntılı bilgilere ulaşabilmek için firmamızın radyolink hizmetleri bölümüne uğrayabilir ve iletişim kanallarımız aracılığı ile bizden de ayrıntılı bilgi alabilirsiniz.