Ön Muhasebe Nedir?

Ön Muhasebe Nedir?

on-muhasebe-nedir

on-muhasebe-nedir

Ön muhasebe nedir? Ön muhasebe, işletmenin parayla olan ilişkisinde ilk aşama işlemlerin tümüdür. Bu işlemler direk olarak para girdi-çıktısıyla alakalı olabileceği gibi mal ve hizmet girdi-çıktısıyla da alakalıdır. Tüm bu konularla alakalı kayıtları düzenleyip tutmak ön muhasebecinin ilk görevidir. Ön muhasebe şirketin kendi bünyesinde tutulmak zorundadır. Ön muhasebe işlemlerinizi tutmanın en kolay yolu olan DİA Ticari Yazılım ile tanışmak, fiyat almak ve demo sürümü kullanmak için DİA Ticari Yazılım websitesinden hemen iletişime geçebilirsiniz. DİA Ticari Yazılım

Ön Muhasebede Yapılan İşlemler Nelerdir?

Ön muhasebe nedir sorusunu cevaplamak için tek tek ön muhasebecinin temel görevlerini inceleyelim.

  • Fatura ve İrsaliye Takibi: Verilen hizmet karşılığı kesilen faturanın bir nüshasını dosyalayarak saklamak ve aynı şekilde bilgisayar ortamında kaydını tutmak ilk görevlerindendir. Aynı şekilde bir ürün/hizmet satın alındığında bunun faturasının nüshasını dosyalamak ve bilgileri bilgisayar ortamına aktarmak da.
  • Alacak-Verecek (Cari) Hesap Takibi: İşletmenin temel fonksiyonlarından birisi olan alacak-verecek işlemlerinin tarihinin ve düzeninin takibi, gerektiğinde yapılması ve bu yapılanların hem dosyalı nüsha olarak hem de bilgisayar ortamında kaydının tutulması. Bu işlemler çok önemlidir, zira fazla yapılan bir ödeme veya eksik alınan bir ödeme işletme için ciddi sıkıntılar oluşturabilir.
  • Stok Giriş-Çıkış Takibi: Ürün alış-satışı olan ve özellikle ithalat ihracat yapan firmalar için bu işlev çok önemlidir. İşletmedeki malların kağıt üzerinde kaydının tutulması, bilgisayar ortamında rakamların ve bilgilerin sürekli güncel kalması stoklu çalışan işletmelerde ciddi önem taşır. Ön muhasebeci aynı zamanda stoktan en çok satılan malların da belirlenmesinde önemli rol oynar. Bu sayede çok satan mallar ile işletmenin sirkülasyonu sağlanıp kârının arttırılması sonucuna ulaşılabilir.
  • Kasa Hesap Takibi: İşletmenin güncel olarak kasasında bulunan miktarın takibi ve girdi-çıktı olması durumunda yeni miktarın notlarla belirlenmesini sağlar.
  • Çek ve Senet Takibi: İşletmenin hem günü gelen çek ve senetlerinin takip edilerek gerektiğinde ödemenin yapılmasını hem de alacak çek senetlerin takibi ve bilgilerinin tutulmasıyla günü geldiğinde ödemenin alınmasını sağlar.
  • Çalışan Takibi: İşyerinde bulunan çalışanların maaş, ssk, yemek, yol harcamaları gibi harcamaların düzenli olarak takibinin yapılması, çalışanların bilgilerinin hem dosyada bir nüshasının tutulması hem de bilgisayar ortamına aktarılmasının sağlanması işlemleri. Bununla beraber geçmiş çalışanların bilgilerinin ayrılarak bilgilerin saklanması gibi işlemler ön muhasebe işlemlerine dahildir.

Tüm bu işlemler ön muhasebe işlemlerinin temelleridir. Bu işlemler işletmenin kendi içinde tutulmalıdır ve tüm bunları organize etmek için ciddi bir efor gerekir.

Kendi Ön Muhasebemi Nasıl Tutarım?

Kendi ön muhasebenizi tutmanın pek çok yolu vardır. Bu yollardan size kısaca bahsedelim.

Ön Muhasebe için Defter Kullanmak

Bunlardan ilki deftere tutmaktır. Ancak günümüzde bilgisayar çağındayız ve yırtılma, kaybolma, yıpranma gibi riskleri olan defter üzerinde kayıt tutmak hiç akılcı değildir.

Ön Muhasebe için Excel Kullanmak

Bir diğer seçenek Microsoft Excel üzerinde kayıtların tutulmasıdır. Ancak bu yöntemi uygulayabilmek için yukarıdaki tüm işlemlerin Excel üzerinde şablon olarak hazırlanması ve formüle edilmesi gerekir. Bununla beraber karışık sayfa yapısıyla Excel dosyası içinde kaybolmanız muhtemeldir. Bu yöntemi izleyebilmek için çok ileri düzeyde Excel bilmeniz ve çok geniş zamana sahip olmanız gerekir. Ayrıca Excel tuttuğunuz takdirde bilgisayarınızın çalınma, bozulma gibi risklerini de almış olursunuz. Bu gibi durumlarda Excel dosyanızdaki tüm bilgileri kaybedersiniz ve işletmeniz için çok büyük zarar demektir. Bunun için dosyanızı sürekli yedeklemeniz gerekir. Bu da ek hard disk maliyeti ve yine pek çok uğraş demektir.

Ön Muhasebe ile Zaman Kaybetmemek için Ne Yapmalı?

Günümüz bilgisayar dünyasında artık işletmeler tek tek dijitale taşınıyor. Büyük-küçük farketmeden dijital kolaylıklardan faydalanıyor. Çünkü artık büyük küçük şirket ayrımı kalmadan hem her bütçeye hem de her işletme dalına hitap eden ön muhasebe programı mevcut.

DİA Ticari Yazılım her işletme kolunca ihtiyaç olan tüm modüllere sahip ve avantajlı fiyatlarıyla küçük büyük demeden her işletmeye hitap ediyor. DİA Ticari Yazılım ile tanışmak, fiyat almak ve demo sürümünü kullanmak için DİA Ticari Yazılım websitesinden hemen iletişime geçebilirsiniz. DİA Ticari Yazılım

Tıklayın Arayın +90 212 274 74 95