Ön Muhasebe Nasıl Tutulur

Ön Muhasebe Nasıl Tutulur

on-muhasebe-nasil-tutulur

on-muhasebe-nasil-tutulur

Ön muhasebe nasıl tutulur bunu tam olarak açıklamak için öncelikle ön muhasebenin ne olduğunu tam olarak anlamak gerekir. Ön muhasebe ile muhasebe birbirinden farklı işlerdir. Ön muhasebe şirket içinde tutulmak zorundadır. Şirket dışından tutulması mümkün değildir. Yani muhasebeci sizin ön muhasebenizi tutamaz. Muhasebenizi tutar.

Ön muhasebe ne demek?

Ön muhasebe şirket içinde gerçekleşen maddi işlemlerin kaydının tutulması demektir. Yani para girdi çıktı işlemleriyle beraber mal girdi çıktı, değerli kağıt girdi çıktı işlemlerinin kaydının tutulması da ön muhasebe kapsamındadır.

Bu işlemlerin kaydı deftere veya excel dosyasına tutulabilir. Ancak defter üzerinde tutmak hem pratik olmayan, hem de eskide kalmış bir yöntemdir. Hesaplarda sıkıntı olduğunda gerilere dönüp bakmak, aradığını bulmak, toplamasını çıkarmasını yapmak gibi pek çok zorluğu vardır. O yüzden artık tercih edilmemektedir.

Bunun yerine bazı işletmeler Microsoft Excel dosyası üzerinde ön muhasebesini tutmayı tercih edebiliyor. Bu işlem excel üzerinde kolay işlem yapma, aradığını deftere göre çok daha rahat bulma gibi avantajlar sunuyor.

Ancak Excel eksi yanlarıyla beraber geliyor. Çünkü excel üzerinde istenilen işlemlerin yapılması için formüller hazırlamak ve ona göre düzenlemek gerekiyor. Bu da ciddi anlamda profesyonel bir excel dosya kullanma becerisi gerektiriyor. Çoğu insan için çok uzun saatler alan bir öğrenme süreci demek oluyor. Neticede ise tam olarak işinizi görmeyen yarım oluşmuş bir formüller yumağı çıkıyor. Bu yumak içinde hata yaptığınızda ise çok kötü sonuçları oluyor ve dosyayı bozabiliyor.

Bununla berber Excel üstünde çalıştığınızda excel dosyanızın kaybolma veya bilgisayarınızın bozulması gibi ihtimalleri de göz önünde bulundurmak gerekiyor.

Tüm bu faktörleri göz önünde bulundurduğumuzda bu angarya işlerden kurtulup gerçek iş yapmak isteyen işletmeler pratik ve kolay ön muhasebe programlarına yöneliyorlar. Bu ön muhasebe programları basit, kullanıma hazır, işlemleri sizin için tanımlanmış oluyor.

Tabii ki bütün hepsi için bunlar geçerli değil. Piyasadaki ön muhasebe programları arasında her sektörün ihtiyacı düşünülerek sektörlere göre özel hazırlanmış, kullanımı çok pratik, Türkiye vergi kanunlarına uygun, online yedekleme sistemi ile bilgilerinizi güvende tutan DİA Yazılım öne çıkmaktadır. Tüm bu özellikleriyle DİA Ticari Yazılım hakkında bilgilenmek, fiyat bilgisi almak ve demo sürümünü denemek için Şuraya tıklayabilirsiniz: DİA Yazılım

DİA Ticari Yazılım’ın sitesinden daha detaylı bilgi alabilir veya telefonla aranmayı talep edebilirsiniz.

Ön Muhasebede Neler Yapılır?

Ön muhasebe tutarken düzenli olmak gerekir. Belirli bir sistematik geliştirilmelidir. Her işletme için bu farklıdır. Örneğin bir esnaf gün başında ve gün sonunda hesap kaydı girebilirken bir ithalat ihracat şirketi mal ve para girdi çıktısı olduğu anda bunu işlemelidir. Bu işlemi tutarken sadece bilgisayar ortamında değil, faturanın bir nüshasını dosyada bir nüshasını koçanda bırakmalıdır.

Yapılan işlerin faturası veya irsaliyesi dikkatli saklanmalı, herhangi bir hukuki işlem ihtimaline karşı muhakkak muhafaza edilmelidir.

Cari hesap, çek-senet, mal takası gibi konularda ise excel pek yardımcı olamayacağı için DİA Ticari Yazılım size en kolay şekilde yardımcı olacaktır.

Bununla beraber size her türlü desteği sağlamak için hazırız. Bizimle iletişime geçerek Muhasebe programları hakkında bilgi alabilirsiniz.

Mail:
info@komedya.com.tr

Tıklayın Arayın

Tel: +90 212 274 74 95

Adres:
Kuştepe Mah. İnönü Cad. 
Tomurcuk Sokak. Abide B2 Sitesi, Kat:4, D:38,
Şişli, İstanbul