Neden Apple, Yeni Özellikler Eklemek Yerine Eski Özellikleri Kaldırmayı Seçiyor?

Neden Apple, Yeni Özellikler Eklemek Yerine Eski Özellikleri Kaldırmayı Seçiyor?

apple-eski-ozellikleri-kaldiriyor

apple-eski-ozellikleri-kaldiriyor

Disket sürücüleri hatırlıyor musunuz?

Apple, iMac G3’ü çıkarırken bu modelde disket sürücü kullanmaktan vazgeçmişti. Birçok kişi bu sebepten dolayı epey şikâyet etmişti.

Peki şu an disket sürücüleri piyasada görebiliyor musunuz?

İnsanlar, şu an bu lanet teknolojinin kullanımının bitmesinden dolayı Apple’a teşekkür ediyor.

Peki Ya Optik Sürücüler?

Bilgisayarımızda DVD’leri okuyan ve yazan cihazları hepimiz biliyoruz. Dizüstü bilgisayarınızda DVD sürücünüz veya optik sürücünüz yüksek ihtimalle vardır fakat ne kadarlık bir kesim bu cihazı birincil sürücü olarak kullanıyor?

Apple, optik sürücüleri iMac modellerinde kullanmayı bırakınca yine eleştirilmişti.

Şu an birçok insan Apple’ın diğer sürücü çeşitlerini popülerleştirdiği için Apple’a teşekkür ediyor.

Peki Ya USB Girişleri?

Bu girişler ilk defa 1986’da üretilmeye başlandı ve 1998 yılında ilk defa bir iMac modelinde Steve Jobs tarafından kullanılmaya başlandı.

Apple’ı bu sürücü çeşidini kullandığı için çokça eleştirenler de oldu.

Apple, mevcut olarak eskimiş veya eskimekte olan teknolojileri, sektörü gelişmeye zorlamak için yenileri ile değiştirmeye çalışıyor.

Apple’ın Öncülük Ettiği Bir Teknoloji: USB TYPE-C

Thunderbolt 3.0 adıyla da bilinen USB Type-C’yi hatırlıyor musunuz?

USB Type-C, gerçekten harika bir porttu. İçerisinde PCI-E bile vardı. Peki bu ne demek oluyor? Bu kablo ile ekran kartınızı bilgisayarınıza bağladığınızda oyunlarda yüzde 1200 daha iyi performans alabilirsiniz. Projektörünüzü, USB Type C aracılığıyla dizüstü bilgisayarınıza bağlayabilirsiniz.  Çok büyük girişler gerektiren fonksiyonlar artık bu kablo sayesinde sağlanıyor.

Apple, MacBookları sadece USB Type-C desteği ile piyasaya sürünce yine eleştirilmişti. Özellikle bir USB girişi ve bir adet kulaklık girişi olan 12 inç MacBook konusunda epey eleştiri almıştı.

Dört yıl sonra bütün markalar diğer port çeşitlerini bırakıp, bilgisayarlarında USB Type-C modelini kullanmaya başladılar.

Bluetooth Kulaklık ve Apple

Apple böylelikle kullanıcıların arzu ettiği yeniliklerin yapılması için sektöre öncülük etti.

Benzeri şekilde Apple, kulaklık girişi sorununun üstüne giderek tüm sektörün Bluetooth kullanmasının önünü açtı. Böylelikle insanlar kablolardan kurtularak serbest bir şekilde müzik dinleme imkanına ulaştı.

Şu an için Bluetooth kulaklıklar biraz pahalı olabilir fakat birkaç yıl içinde gayet uygun olacak. İnsanlar da hem telefonlarını şarj ederken hem de diğer yandan müzik dinlemek istedikleri için bu teknolojinin gelişmesine katkıda bulunacak.

Apple, her daim yeni teknolojilere öncülük etti ve öncülük etmeye devam edecek. Siz de Apple iPhone ve diğer Apple cihazları ile ilgili yaşadığınız sorunlar için Apple teknik servis hizmetimize başvurabilirsiniz.