Macbook Modellerinin Kullanım Ömrü Ne Kadardır?

Macbook Modellerinin Kullanım Ömrü Ne Kadardır?

macbook-kullanim-omru-ne-kadar

macbook-kullanim-omru-ne-kadar

Apple yasal sebeplerden dolayı Macbook modellerinin en az 10 yıl gittiği konusunda reklam yapamaz. Bununla birlikte bilgisayar kullanıcılarının çoğu 10 yıllık dizüstü bilgisayarları hakkında görüş yazmıyor. Kullanıcıların çoğu bir yıl içinde çıkan en yeni ve en iyi performansı gösteren bilgisayarlar ile ilgilidir fakat ortalama bir bilgisayar kullanıcısı, dizüstü bilgisayarı çalışmayı bırakıncaya kadar kullanır ve daha sonra yenisini alır.

Eski İşletim Sistemleri Hala Kullanılıyor

Macbook kullanıcılarının birçoğu 2015 Mac güncellemelerinin OS X Lion işletim sistemi üzerinde çalıştığını öğrendiğinde çok şaşıracaktır. Evet bu çok doğru bir haber çünkü hala MacOS’un eski sürümlerini kullanan bir sürü kullanıcı var. Eski sürümlerin neden hala bu kadar kişi tarafından kullanıldığı da ayrı bir araştırma konusudur.

Apple Neden 10 Yıl Kullanım Ömrü Vaat Etmiyor?

Yasal sebeplerden dolayı Apple, Macbook kullanıcılarına 10 yıllık bir kullanım ömrü sözünü vermiyor fakat çok nadir görünen istisnalar dışında Apple’ın ürettiği Macbook modelleri ortalama 10 yıl kadar çalışmayı sürdürüyor. Ucuz parçalar seçen Dell’in aksine AppleMacbook modellerini üretirken uzun süre kullanıma elverişli parçalar seçiyor. Apple bu amaç için 2000 yılından bu yana uğraşsa da Apple için bu konuda asıl dönüm noktası 2008 oldu. 2008 yılında AppleMacbook modellerinde tüm dünyaca kabul edilen metal kasanın yerine plastik kasa kullanmaya başladı. 2008 yılından önce üretilen Macbook modellerinin her 2-3 yılda bir değiştirilmesi gerektiği yönünde bir fikir vardı. Fakat 2008 yılından sonra söz konusu durum ortadan kalktı.

Sonuç Olarak

Macbook modelleri ile söylenebilecek en önemli şey paranızın karşılığını fazlasıyla verdiğidir. Macbook modellerinden sandığınızdan çok daha iyi bir performans alabilirsiniz. Macbook modellerini değiştirmek bir ihtiyaçtan öte sadece bir seçenektir. Şu an elinizde arızalı bir Macbook modeli varsa, uygun koşullarla Macbook teknik servis hizmetimizden yararlanabilirsiniz.