Firewall

Firewall

Firewall, bilgisayarınızı kötü amaçlı yazılımlardan ve bilgisayar korsanlarından korumak amacıyla tasarlanmış yazılımlar veya donanımlardır. Büyük kurumsal ağlar olsun veya evde kurduğunuz bir yerel ağ olsun her sistem de güvenlik sorunları yaşanabilmektedir. Bir firmanın firewall yazılımına sahip olması demek günümüzde güvenli internetle eş değerdir. Özellikle firmalar firewall hizmetini kullanarak çalışanlarının hangi web sayfalarına girebileceğini belirleyebilir ve ağ güvenliğini bu şekilde sağlayabilir. Firewall sistemi, online aktiviteleri üç şekilde kontrol eder.

Paket Filtreleme

Paket filtrelemede az miktarda data filtreleme standartlarına göre analiz edilir ve dağıtılır.

Proxy Servisi

Online olarak elde edilen bilgiler firewall tarafından kaydedilir ve daha sonra istekte bulunan sisteme yollanır.

Durum Denetimi

Durum denetiminde, bir veri paketinin spesifik ayrıntılarını, bir veri tabanının güvenilir bilgileri eşleştirilir.

Firewall yazılımları, aşağıdaki durumlarda filtre eklemenize veya çıkarmanıza izin verir.

IP Adresleri: Eğer firmanın ağına bağlı olmayan bir IP adresi çok miktarda veri çekiyor ise sunucudan, bu durumda söz konusu IP adresi firewall tarafından engellenebilir.

Alan Adları: Firmalar firewall yazılımları sayesinde belli başlı alan adlarını engelleyebilir veya bu alan adlarına izin verebilir.

Firewall yazılımları, her paket bilgiyi tarayabilir ve içeriği filtreleyebilir. Herhangi bir cümleyi veya kelimeyi seçip firewall aracılığıyla engelleyebilirsiniz.

Evinizdeki bilgisayarınızı firewall seçeneğini aktif ederek koruyabilirsiniz. Eğer evde bir yerel ağ sistemine sahipseniz, firewall işlevi gören bir router aracılığıyla tüm ağ sisteminizi koruyabilirsiniz. Eğer halka açık bir bilgisayar kullanıyorsanız, ağ yöneticinizin talimatlarına uymalısınız.

Bazı firewall yazılımları bilgisayar virüslerine karşı koruma sağlasa da, zararlı yazılımlardan bilgisayarınızı korumak için bir anti virüus yazılımı kurmalısınız. Hangi güvenlik katmanını kullandığınıza bağlı olarak, firewall yazılımı tarafından engellenecek tehdit miktarını belirleyebilirsiniz.

Bazı durumlarda, ağınıza başkalarının uzaktan erişim ile ulaşması gerekebilir işte bu durumlarda firewall yazılımının DMZ özelliğini aktif hale getirmelisiniz.  Bu özellik birçok firewall yazılımı tarafından sağlanan bir özellik olmakla birlikte iki bilgisayar arasında bir geçit açmak suretiyle çalışır.

Anti virüs yazılımları sizi internetteki tehditlerden korumak için gerçekten harika araçlar olmakla birlikte, firewall özelliği de size ekstra koruma sağlayacaktır.

İletişim