Blackmagic

Blackmagic

Post-prodüksiyon donanım ve yazılım üretim firması olan Blackmagic Design yeni sinema kamerasını piyasaya sürmesi bekleniyor.  Kamera raw formatında 2,5k çözünürlüğünde çekim yapmaktadır, bu da demek oluyor ki görüntüyü sıkıştırmaya gerek kalmayacak ve bu son model sinema kameraları geniş dinamik aralık sağlayacaktır. Piyasadaki hiçbir kamera, size bu kaliteyi bu kadar düşük fiyata sunmamaktadır.

3000 dolar değerindeki Blackmagic sinema kameraları Canon 5D Mark II ve Mark III’ün sahip olduğu yüksek fiyat sorununu aşmış gibi görünüyor. Birçok DSLR kamera çeşidine göre daha küçük lens çeşitleri vardır. Ayrıca kameraya entegre olan Li-Ion bataryası sayesinde 90 dakika boyunca çekim yapabilirsiniz.

Blackmagic Olumsuz Özellikler

Görüntü kalitesi gerçekten harika fakat hikaye burada bitmiyor. Blackmagic sinema kameralarının da bir takım olumsuz özelliklere sahip olduğunu belirtmek gerekir. Bu tip kameralar az ışık da gerçekten kötü performans veriyor. İşte burada, 5D Mark III’ün sivrildiğini söyleyebiliriz. Blackmagic sinema kameraları ile RAW formatında çekim yapmak tonlarca yer kaplayacağı gibi bu çekimleri işlemek de oldukça külfetli olacaktır. Çıkarılamayan pil ve ergonomik olmayan tasarım da bu kameraların alınmasında dikkat edilmesi gereken diğer kavramlardır.

Son Söz

Fakat yine de Blackmagic sinema kameralarının görüntü performansına bakarsak, bu kameralar uygun fiyatından dolayı gayet makul bir tercih olacaktır. Görünen o ki, fotoğraf ve video kameraları piyasasında DSLR kameralara yeni bir rakip var.