Fiber İnternet ve Metro Ethernet Farkları

Fiber İnternet ve Metro Ethernet Farkları

fiber-internet-metro-ethernet-farklari

fiber-internet-metro-ethernet-farklari

  Fiber internet ve metro ethernet nedir? Bunların arasındaki farklar nelerdir? Kim hangi tür interneti kullanırsa daha çok yararına olur? Bu yazımızda bu konulara değineceğiz.

Fiber internet, önceleri bakır kablolar aracılığıyla iletilen internetin fiber kablo teknolojisiyle ulaştırılmasıdır. Fiber kabloların en önemli özelliği ise verileri daha hızlı iletmesidir. Fiber kablolar kullanıcılara daha hızlı internet hizmeti sağlarlar.

Metro Ethernet ise hemen hemen herkesin kullandığı ADSL ya da VDSL hizmetine göre daha hızlı ve gelişmiş bir internet altyapısı olarak karşımıza çıkmaktadır. Metro Etherneti, internet kullanımının çok yoğun gerçekleştiği büyük ve orta ölçekli işletmelerin tercih ettiği kurumsal bir internet hizmetidir. Bu hizmet yine fiber kablolar üzerinden sağlanır, kurumlar, yüksek kalitede ve simetrik bant genişliğine, yani indirme (download) ve yükleme (upload) ihtiyaç duyuyorsa bu internet hizmetini kullanmaları daha uygun olacaktır. Bu hizmet aynı zamanda birden fazla ADSL hattını yönetmek istemeyen ve fiyat ile performans ilişkisini önemseyen kurumlar için günümüzdeki en ideal çözümdür.

Metro Ethernet Kurulumu

Bu hizmetin çeşitli avantajları bulunmaktadır. Öncelikle bu hizmet için ekstra bir altyapı gerekir. Bu altyapının durumu talep etmeniz halinde ekiplerimiz tarafından kontrol edilir. Simetrik erişim sayesinde eşit düzeyde download ve upload hızına ulaşırsınız. Aynı zamanda hizmet kendi içinde yedeklidir. Herhangi bir portun bozulması durumunda internet trafiği diğer portlar üzerinden devam eder ve işlerinizde herhangi bir aksama yaşanmaz. Aynı zamanda network yönetiminizde kolaylık sağlar. Hız artırımı yapılabilir, yüksek bant genişliği sayesinde her türlü ses, video ya da verileriniz hızlı ve sorunsuz bir şekilde aktarılacaktır.

Orta ve büyük ölçekli işletmeler, kamu kuruluşları, hastaneler, finans kuruluşları, organize sanayi bölgeleri, teknoparklar, üniversiteler fiyat ve hizmet analizi kapsamında işlemlerinde kazanacakları hızı göz önünde bulundurduklarında, Metro Ethernetin çok büyük faydasını göreceklerdir.

Günümüzde Metro Ethernet hizmeti birçok internet servis sağlayıcısı tarafından sağlanmaktadır. Söz konusu hizmeti edinmek isteyenler bu servis sağlayıcıları ile irtibata geçerek fiyat ve hizmet kalitesi açısından bilgiler alabilirler. Aynı zamanda bu servis sağlayıcıları bünyelerinde barındırdıkları mühendisler sayesinde, müşterilerine hızlı ulaşılabilen ve hızlı çözüm üreten teknik destek sağlayacaklardır.