En İyi Muhasebe Programı

En İyi Muhasebe Programı

en-iyi-muhasebe-programi

en-iyi-muhasebe-programi

Muhasebe programı ararken pek çok programla karşılaşabilirsiniz. Eskiden çalışan bir muhasebe programı bulmak asıl sorunken artık programlar arasından hangisinin en iyi olduğunu bulmak sorun oldu.
Bu yazımızda sizin için en iyi muhasebe programı nasıl seçilir onu anlatacağız.

Her Şeyden Önce Kendi İhtiyacınız

Her şeyden ve muhasebe programlarından da önce kendi işletmemizin ihtiyaçlarını belirlememiz gerek. Çünkü neye ihtiyacımız olduğunu bilmeden faydalı mı faydasız mı hiç bir program arasında seçim yapamayız.

Bir inşaat şirketinin ayrı, bir restoranın ayrı bir büfenin ayrı, bir hâl tüccarının ayrı ihtiyaçları vardır. Hepsi için tek tek ayrıntı vermemiz bu yazı için mümkün değil. İlerleyen süreçte tüm bu meslek gruplarını ve daha fazlasını tek tek ele alabiliriz.

Ama kafanızda bir şablon oluşması için bir meslek grubunu ele alıp ihtiyaçlarını belirleyelim.

Bir restoranı ele alalım. Bir restoranın gider ve gelir kalemlerini, daha sonra da ek teknolojik ihtiyaçlarını belirleyelim.

Bir restoranın standart olarak giderleri:

 • Mekan kirası
 • Eleman maaşları
 • Yemek hammadde girişi

Bunlar haricinde vergi ve sigorta gibi giderler vardır. Ancak bunları şimdilik hesaba katmıyoruz.

Geliri ise gelen müşterilerin yediği yemekler ve iş planına göre günlük ofislere gönderdiği öğlen yemekleri olabilir.

Bunlar çok temel ve basit bir tablo değil mi? Ama maalesef öyle değil. Çünkü iş kalemleri alt dallara ayrılıyor ve onlar da daha alt dallara ayrılıyor. Böylece ortaya yüzlerce kalem gider çıkıyor. Tüm bunların girişini kolayca yapmak, kategorizasyonlarını hızlıca yapmak çok önemli. Aksi halde çok fazla zaman kaybı ve düzensiz bir iş oluşur ki, nerede kâr edip nereden zarar ettiğini bilmeyen bir restoran zaten iflas bayrağını erkenden çekmiş olur. Bu tüm işletmeler için geçerli.

Restoranlar için ayrıca sipariş programı gerekir. Garsonlar masalarda siparişi alır ve elindeki ufak tabletten sisteme iletir, bu sayede mutfaktakilerle hiç konuşmaya gerek olmadan ne sipariş geldiğini onlara iletebilir. Bu sistem artık restoranlar için hayati bir sistemdir. Çünkü aynı zamanda hangi üründen hangi saatlerde ne kadar sipariş geldiğini çok net şekilde bilebilir ve iş planını buna göre uzun vadeli şekillendirebilir, belki çok tutan ürünleri zenginleştirebilir, belki az tutan ürünleri kaldırabilir veya güncelleyebilir. Yani çok fazla fırsatın önünü bu sayede açabilir.

Bu basit hesabı yaptıktan sonra bir restoranın temelde neye ihtiyacı olduğunu biliyoruz.

 • Temel mekan giderlerini aylık sabit giderleştirme
 • Kategorizasyonunu kolay ve hızlı yapabileceği çok kalemli ürün giriş imkanı
 • Eleman giderlerini ve primlerini hızlıca hesaplayabilme
 • Çoklu ürün satış imkanı sunan bir restoran adisyon programı
 • Geçmişe dönük alım ve satışları kolayca sistemden görebilme
 • Vergi ve güncel mevzuata uyumlu hesaplama

Özellikle son madde çok önemli. Çünkü mevzuat çok hızlı değişiyor ve değişen mevzuata hızlı şekilde uyduğu kanıtlanmış bir sistem olması şart.

İkinci adım olarak piyasadaki muhasebe programları araştırılır. Özellikleri belirlenir.
Bu adım tamamen sizin araştırma kabiliyetinize kalmıştır. Bu aşamada programlar arasında tek bakılan unsur bizim yukarıda saydığımız şartları sağlayıp sağlamadığıdır. Bu şartları sağlamayanlar elenir.

Eğer bu aşamada elimizde tek program kaldıysa ne âlâ. Ancak genellikle birden fazla program kalır. Bu aşamadan sonra artık asıl belirleyici ufak farklara gelinir.

Elimizde kalan muhasebe programları arasından şu faktörleri sağlayanlar aranır:

 1. Kullanımı kolay mı? Bunu demo talep ederek belirleyebiliriz.
 2. Her yerde erişim imkanı var mı? Yani ben bu programı kullanmak için illa ki bilgisayarda mı olmak zorundayım? Dışarıda mal alıp satarken veya uzun süre bilgisayara erişemeyecekken sisteme giriş yapamaz mıyım?
 3. Bilgiler nerede saklanıyor? Bu soruya pek çoğunuzun cevabının güvenlik açısından kendi bilgisayarımda tutulsun, başkası göremesin olduğunu biliyorum. Ama maalesef bunun sizin için ne kadar yanlış bir seçim olacağını bilemezsiniz. Evet, bilgilerinizi kimsenin görmemesini istemeniz gayet normal. Bunun taahhütünü de almalısınız. Ancak bilgilerinizin bir bulut sunucuda saklanması sizin için mecburi bir şart olmalı. Çünkü bilgisayarlar güvenilmez cihazlardır. Ne zaman bozulacağı, ne zaman içindeki bilgini kaybolacağı veya ne zaman eskiyeceğini ve kullanılamaz olacağını asla bilemezsiniz. Ama bulut sunucudaki bilgiler her zaman güvendedir ve her zaman kullanıma hazırdır. Hiç bilgisayar ayarlarıyla ve bilgisayarı sağlam tutma endişesiyle uğraşmadan bilgilerinize erişebilirsiniz.
 4. Hızlı bir program mı? Bulut sunucuda duran bilgiler için hızlı bir şekilde internetten veri aktarımı yapması gerekir. Bunun için de hızlı bir program gerekir. Programınızın hızlı olması sizin için çok önemlidir.

Tüm bu şartları değerlendirdikten ve program sorumlusuna bunları sorduktan sonra artık en iyi muhasebe programını biliyor olacaksınız.

Tüm bu aşamaları sizin için sağlayan, tüm bu şartları ve iş kollarını tatmin eden bir program ise DİA Kurumsal Yönetim Sistemidir.
DİA Kurumsal Yönetim sistemi sitesinden bilgi almak ve kendileriyle görüşmek için sitelerine gidip arayabilir veya form aracılığıyla iletişime geçebilirsiniz. Link: DİA Yazılım