Ddos Saldırısı Nedir?

Ddos Saldırısı Nedir?

ddos-korumasi

ddos-korumasi

Denial of Service, kısa adıyla DDoS Dağıtık Hizmet Engelleme anlamında olup son yılların en çok konuşulan güçlü saldırı türüdür. DDoS Bir makinaya, web sunucusuna, ağ kaynağına geçici veya süresiz olarak ulaşılamamasını hedefleyen bir siber saldırıdır.

DDoS Nasıl Yapılır?

Kısaca hizmeti durdurma, engelleme, bloke etme olarak ifade edilebilecek DDoS, farklı yöntemler ile yapılabilmektedir. DDoS saldırıları web sunucusu uygulamasında, işletim sistemlerinde uygulama sunucusunda ya da diğer sistem bileşenlerindeki açıklardan yararlanılarak sistemin işleyemeyeceği bir istek gönderilerek sistemin erişilemez hale getirilmesiyle gerçekleşir. Bu siber saldırı basit program, IP adresi ya da alan adı girişi ile üst düzey teknik yetkinliğe ihtiyaç duyulmaksızın  çok kolay bir şekilde gerçekleştirilebilir.

DDoS Türleri Nelerdir?

DDoS’nin ICMP Flood, (S)SYN Flood gibi türleri vardır. ICMP Flood ağ paketleri gönderimiyle kaynakların sonlandırılmasıdır.  (S)SYN Flood ise sayısız TCP/SYN paketinin sunucuya gönderilerek sunucu kaynaklarının yarı-açık bağlantıların artmasına bağlı olarak tükenmesidir.

DDoS Saldırılarından Korunmak İçin Ne Yapılmalıdır?

Bu siber saldırıdan kurtulabilmek ciddi bir maliyet gerektirir. Ayrıca kullanıcı kaybı da gerçekleşir. Olağan dışı gelişen sistem trafiği fark edildiğinde saldırının engellenebilmesi mümkündür. Üst düzey firewall ile koruma ve bu koruma hakkında bilgilendirme için Komedya Bilişim ile irtibata geçebilirsiniz.