Araba Sürerken Telefon Kullanmak Oldukça Tehlikelidir Fakat Yeni iPhone Bu Sorunu Çözüyor

Araba Sürerken Telefon Kullanmak Oldukça Tehlikelidir Fakat Yeni iPhone Bu Sorunu Çözüyor

araba-surerken-apple-sorunu-cozuyor

araba-surerken-apple-sorunu-cozuyor

Yapılan araştırmalara göre insanların en az yüzde 37’si araba sürerken telefonla konuşuyor fakat Apple iPhone modellerinin “Araba Kullanırken Rahatsız Etme” özelliği bu oranı yüzde 8 oranında düşürüyor. Yapılan araştırmaların sonuçları Apple gibi büyük markaların yaptığı uygulamalar hakkındaki küçük değişiklikler sürücüleri daha güvenli araba kullanmaya itiyor.

İnsanların araba sürerken telefon kullanmayı bu kadar çok sevdiğine şaşırmamak gerekiyor. Eğer her gün araba kullanan biriyseniz, bu durumla çok sık karşılaşıyorsunuzdur.

Araba sürerken telefonla ilgilenmek, sürücülerin dikkatini çokça dağıtır. Yapılan araştırmalar gösteriyor ki, Avrupa Birliğinde kişilerin yüzde 37’si telefonla ilgileniyor.

Arabayla yapılan bir yolculukta kişiler zamanının yüzde 11’ini veya 29 dakikalık bir yolculukta ortalama 3 dakikayı telefonla ilgilenmek için harcıyor.

Araba Kullanırken Rahatsız Etme Uygulaması

Araştırmalar, bu sorun içinde bir çözüm önerisi sunuyor. Apple’ın iPhone modelleri için geliştirdiği “Araba Kullanırken Rahatsız Etme” özelliği, araba kullanırken telefon kullanımını önemli ölçüde azaltıyor. Basitçe söylemek gerekirse bu uygulama sizin seyir halindeki bir araçta olduğunuzu fark ettiği anda tüm bildirimleri kapatıyor ve çevrenizdekilere “Araba kullanıyorum lütfen rahatsız etmeyin” tarzında bir mesaj yolluyor.

Araştırmaya katılanların yüzde 70’i bu özelliği kullanmaya başlamış ve yapılan ikinci bir araştırma ile araba sürerken telefonla ilgilenenlerin sayısı yüzde 8 azalma gösterdiği saptanmıştır.

Apple markasının geliştirdiği bu uygulama için tam anlamıyla bir umut ışığı denemez fakat Apple, düzenli yazılım güncellemesi ile trafikte akıllı telefon kullanımının azalmasına yardımcı olabilir.

Araştırmada Bulunan Diğer Sonuçlar

  • Birçok ülke, trafikte araba kullanmaya karşı düzenlemeler çıkarmaya devam ediyor.
  • Sürücüler, yolculukların yüzde 25’inde el freni kullanıyorlar.

Apple, geliştirdiği bu uygulama ile bir devrim yaratmaya amaçlıyor. Apple’ın bu yeni uygulamasını Apple’ın en güncel iPhone modellerinde rastlayabilirsiniz. Bu modellerde yaşayacağınız her türlü sorun için Apple teknik servis hizmetimizden uygun fiyatlarla yararlanabilirsiniz.