Apple’dan Kavisli Ekran ve Dokunmadan Kontrol Teknolojisi

Apple’dan Kavisli Ekran ve Dokunmadan Kontrol Teknolojisi

apple-kavisli-ekran-teknolojisi

apple-kavisli-ekran-teknolojisi

Apple, şu an yeni iPhone modelleri için dokunmadan da kontrol edebileceğiniz kavisli ekranlar üzerinde çalışmalarını sürdürüyor. Bu teknoloji, markanın akıllı telefon piyasasında fark oluşturmak için en önemli projesi olduğu görülüyor.

Dokunmatik Ekran Teknolojisi

Dokunmadan kontrol teknolojisi sayesinde Apple iPhone kullanıcıları telefonlarını dokunmadan da kontrol ediyor. Kullanıcıların telefona ellerini biraz yaklaştırmaları bu teknolojiyi kullanmaları için gayet yeterli oluyor. Fakat bu teknolojinin geliştirilmesi için iki yıl gibi bir süre geçmesi gerekiyor.

Apple zaten uzun süredir insanların diğer cihazlarla etkileşim kurmasını zaten destekliyordu. 3D Touch teknolojisi ile bir devrim yaratan Apple‘ın bu yeni teknoloji ile yeni bir çağın kapısını açması bekleniyor. 3D Touch özelliği ekrana uygulanan basıncı ayırt edebilirken bu yeni teknoloji ise parmağınızın telefona uzaklığını ayırt edebilecek ve buna göre tepki verecektir.

Apple Kavisli Ekran Teknolojisi

Apple, gelecekte çıkaracağı iPhone modellerinde kavisli ekran teknolojisini kullanmaya başlayacak. Bu teknolojinin Samsung’un kullandığı kavisli ekran teknolojisinden epey farklı olduğu görülüyor. Apple iPhone modellerinde yukarıdan aşağı doğru tam bir kavis söz konusu iken Samsung’da ise sadece alt kısımlarda bir kavis görebiliyoruz.

Ayrıca bugüne kadar tüm iPhone modellerinde düz ekran teknolojisinin kullanıldığını söylemek gerekiyor. Apple iPhone X modellerinde aşağı doğru ufak bir kavis söz konusu fakat bu kavisi insan gözüyle görmek imkânsız gibi bir şey aslında.  Bu yeni kavisli ekran teknolojisinin iPhone modellerinde en iyi ihtimalle iki ile üç yıl sonra kullanılacağını söylemek yerinde olacaktır.  Apple, aynı zamanda microLED ismini verdiği yeni bir teknoloji üzerinde de çalışıyor fakat bu teknolojinin geliştirilmesi de ortalama dört ile beş yıl arasında olacak gibi duruyor.

Apple Teknik Servis

Apple’ın bu teknolojileri, geliştirme aşamasının erken evrelerinde bulunuyor. Kısacası Apple’ın bu yeniliklerden vazgeçme ihtimali de var.  Sözünü edilen bu teknolojileri Apple iPhone modellerinde görüp göremeyeceğimiz bilinmez fakat Apple iPhone modelleri hakkındaki her türlü sorununuz için Apple teknik servis ile iletişime geçebilirsiniz.