Apple Neden Kendi Arama Motorunu Üretmiyor?

Apple Neden Kendi Arama Motorunu Üretmiyor?

apple-arama-motoru-cikarmiyor

apple-arama-motoru-cikarmiyor

2012 yılında, Apple kendi harita uygulamasını çıkararak bu alanda tartışmasız lider olan Google’ı alt etmeyi denedi. Apple, iPhone 6 modellerinde Google Maps’ın yerine Apple Maps’i kurulu gelen harita uygulaması olarak piyasaya sürdü.

Kısa bir süre Apple Maps uygulaması çok rağbet gördü.

Google Maps vs. Apple Maps

Google Maps kadar kaliteli bir uygulama olmamamasın yanı sıra Apple Maps‘ta bir sürü teknik sorun da mevcut bulunuyordu. Adresler ve GPS konusunda bu uygulamanın epey saçmaladığını söylemek mümkündür. Google, harita uygulamasını geliştirirken milyonlarca dolar para ve tonlarca zaman harcarken Apple ise bu uygulamayı geliştirmek için sadece küçük bir düzüne insan ile çalıştı.

Peki insanlar neden hemen Google Maps‘e geri dönüş yapamadı? Google, insanlara harita uygulamasını App Store‘a geç ileterek bir ders vermek istedi. Kısacası Apple kullanıcıları, bozuk bir harita uygulaması ile bir süre idare etmek durumunda kaldı.

Bu durumda Apple gibi bir firmanın neden yeni bir iş alanına giremediğini bize açıklıyor.

“Roma bir günde kurulmadı fakat Google’ın online imparatorluğu da bir günde kurulmadı”

Ustaların usta olmasının elbet bir sebebi vardır. Google internetin kralı iken, Apple da akıllı cihaz dünyasına hakimdir.

Arama Motoru Kurmak Apple İçin Bir Fiyaskodur

Eğer Apple arama motoru kurmayı denerse, bu konu hakkında epey risk olduğunu da söylememiz gerekiyor. Apple, arama motoru kurmayı denerse, bir yandan kendi müşterilerini memnun edemeyebilir ve diğer yandan da Google’ı kışkırtabilir.

Google, Apple akıllı telefon modellerinde arama motorunu kurulu gelen arama motoru olarak tutmak için yılda 3 milyar dolar ödüyor. İşte bu durumda Apple neden böyle bir risk almak istesin ki?

Apple’ın gelecekte arama motoru kurup kuramayacağını bilemeyiz fakat siz Apple Teknik Servis hizmetlerinden her daim en uygun fiyatlarla yararlanabilirsiniz.