Apple Macbook’un Olumlu ve Olumsuz Yanları Nelerdir?

Apple Macbook’un Olumlu ve Olumsuz Yanları Nelerdir?

apple-macbook-teknik-servis

apple-macbook-teknik-servis

Eski bir Apple Macbook kullanıcısı olarak bugüne kadar Macbook‘un birçok olumlu ve olumsuz yanına şahit oldum. Bunlardan birkaçına bu yazıda değinmek istiyorum.

Apple Macbook’un Olumlu Özellikleri

Apple Macbook çeşitlerinin birçok olumlu özelliği vardır. Bunlardan bazıları Macbook’un hızı, güvenilirliği ve uzun ömürlü olmasıdır.

Bilinen En Hızlı Dizüstü Bilgisayarlardan Biri Apple Macbook

Apple Macbook‘un ön yükleme süresinin oldukça hızlı olduğu söylenebilir. 2015 model bir Apple Macbook kullanıyordum ve oldukça hızlı ve sorunsuz olduğu hemen belli oluyordu. Birçok uygulama ve internet tarayıcısını açık bıraksanız bile Macbook hala takılmadan çalışmaya devam edecektir.

Güvenilirlik

Eğer Apple Macbook kullanıyorsanız, virüsler ve diğer zararlı yazılımlar hakkında endişe duymanıza da gerek kalmaz. Apple Macbook, görebileceğiniz en güvenli cihazlardan biridir. Çok uzun bir pil ömrüne de sahiptir diyebiliriz. Apple’ın bu konuda verdiği sözleri tuttuğunu açıkça görebilirsiniz. Eğer bir cihazın şarjı 10 saat gidecek diyorlarsa, gerçekten de 10 saat civarında gidiyor cihazın şarjı.

Uzun Ömürlü

Bu cihaz, güzelce optimize edilmiştir. Bu nedenle cihazın günlük kullanım sırasında olumsuz bir performans sergilemeyeceğini söyleyebiliriz. Donanımın ise zarif ve dayanıklı bir yapısı vardır denilebilir.

Ergonomiktir

Macbook modellerinde dokunmatik ekran bulunmuyor. Bir laptop modelinde dokunmatik ekran bulundurmak hileden başka bir şey değildir aslında. Dokunmatik ekrana sahip dizüstü bilgisayarı olan birçok kişi ilk başta çok eğlense de sonradan bu özelliği işe yaramaz bulmaya başlıyor.  Macbook modelleri genellikle bir dokunmatik alan barındırıyor. Bu muhteşem dokunmatik alan sayesinde dokunmatik ekrana da ihtiyaç duyulmuyor.

Apple Ekosistemi

Eğer iPhone, iPad, Apple Watch veya Airpod gibi diğer Apple ürünlerini kullanıyorsanız, bu cihazları bağlantı sorunları yaşamadan Macbook ile birlikte kullanabilirsiniz.

Apple Macbook, Profesyonel Bir Cihazdır

Yukarıda saydığım özellikler profesyonel bir kullanıcı olsanız da olmasanız da çok işinize yarayacak özelliklerdir. Eğer film yapımı, fotoğraf, film düzenleme işleri yapıyorsanız veya bir Youtuber iseniz, kesinlikle Apple Macbook kullanmalısınız. Macbook, bu gibi işler için oldukça ideal bir modeldir.

Apple Macbook’un Olumsuz Özellikleri

Apple Macbook modellerinin olumlu olduğu kadar bir takım olumsuz özellikleri de bulunuyor.

Eski İşlemci

Apple, asla Macbook modellerinde en yeni nesil işlemcileri kullanmaz. Şu an Dell 8. nesil Intel işlemcileri yeni modellerinde kullanırken, Apple daha eski işlemcileri Macbook modelleri için tercih ediyor.

Port Sayısı

Diğer dizüstü bilgisayarlarda gördüğümüz çoklu girişlerin (USB, HDMI vb. gibi) Apple Macbook modellerinde bulunmadığını görüyoruz. Apple Macbook modellerinde USB Type C girişi bulunuyor sadece. Eğer kabloları ve dönüştürücüleri seviyorsanız,  Macbook’u tercih edebilirsiniz.

Açık Kaynak Kodlu Olması

Açık kaynak kodlu birçok uygulama Windows bazlıdır. Açıkçası geliştiriciler de Macbook’un  yetersiz pazar payından dolayı  pazar payı neredeyse % 90’a varan Windows işletim sistemine sahip cihazlara yönelik yazılım geliştirmeye yöneliyor. Örneğin Windows için bir sürü şifreleme yazılımı bulabilirsiniz fakat Macbook için bulabilecekleriniz çok az sayıda ve ücretli olacaktır.

Apple Teknik Servis

Saydığımız bu özelliklerden sonra bir Macbook almayı düşünürseniz, Macbook teknik servis hizmetimizden her zaman uygun fiyatlarla yararlanabilirsiniz.