Apple Kalitesiz Teknik Servislere Karşı

Apple Kalitesiz Teknik Servislere Karşı

apple-kalitesiz-teknik-servislere-karsi

apple-kalitesiz-teknik-servislere-karsi

Apple, tamir etme hakkı için uzun süredir büyük bir mücadele veriyor. Size tamir hakkının ne demek olduğunu kısaca açıklayayım.

Tamir etme hakkı, Apple ve diğer elektronik ürün kullanıcılarının bağımsız teknik servislerde elektronik cihazlarını tamir etmelerini sağlayan bir düzenlemedir. Her şeyden önce yasalar, üreticilerin bir saptama yapmasını ve kullanım kılavuzunu halka açmasını istiyor. Kısacası tamir etme hakkı, Apple’ın ürünlerinin yan parçalarını satma hakkını veriyor.

Varsayalım ki cüzdan üreten bir firma kurdunuz. Ürettiğiniz cüzdanlar oldukça lüks ve güzel cüzdanlar bu yüzden satış konusunda bir sıkıntı yaşamıyorsunuz.

Cüzdan Örneği Ve Apple

Bazı kişiler bu cüzdanı 600 dolardan satın alıyor ve lüks ama güzel olduğunu söylüyor. Fakat bir kişi geliyor ve cüzdanın metal aksanını kırıyor. Siz bu kişiye tamir bedelinin yaklaşık 100 dolar olduğunu söylüyorsunuz. Bu cüzdanı tamir etmek sizin 1 saatinizi alacaktır ve sizde buradan saatlik ücretiniz olan 20 dolardan daha fazlasını kazanacaksınız demek oluyor. Dolayısıyla 100 dolar gayet makul bir rakam.

Fakat o da ne cüzdanın metal aksanını kıran kişi gerekli parçaları bana satın ve ben tamir edeyim diyor.

Tamir hakkı, tamir için gerekli malzemelerin satımını gerekli kılar. Bu kişi cüzdanı tamir ederken deriye zarar verebilir ve bu nedenle bir cüzdandan olabilirsiniz. Bu cüzdanı gören kişiler sizden asla cüzdan almayacaklardır ve bu etki katlanarak büyür. Böylelikle tamir hakkı yüzünden yaklaşık 1200 dolar zarara geçersiniz.

Bu adil mi sizce?

Bir adet iPhone X ekranını tamir etmek yaklaşık 275 dolara mal olmaktadır. Sadece OLED ekranı satın almak 120 dolara mal oluyor.  Apple, telefonunuzu size 3 gün içinde göndereceğine dair söz veriyor. Bu da Apple’ın gidiş dönüş toplam 50 dolar kargo masrafı vereceği anlamına gelmektedir.

Apple’ın telefonunuzu tamir etmesi yaklaşık 60 ile 90 dakika arasında sürmektedir. Genel olarak bakıldığında telefonunuzun çalıştığına emin olmak için 2 saatlik bir zaman gereklidir. IPhone X genellikle Apple teknik servis uzmanları tarafından tamir edilir. Onların saatlik maaşı da yaklaşık 9 ile 30 dolar arasındadır. Saatlik ortalama ücretin 20 dolar olduğunu düşünürsek eğer bu maliyet yaklaşık 2 saatlik bir tamir için 40 dolarlık bir maliyet söz konusudur. Herhangi bir adımı atladığımı varsayarsak, bu maliyete 20 dolar daha ekleyebiliriz.

Diyelim ki ekranınızı kırdınız ve bu sizin hatanız. Apple sizin ekranınızı tamir ederek ancak 45 dolar kadar kar edebilir. Bu nedenle Apple tamir konusuna pek sıcak bakmaz.

Peki Apple Bağımsız Teknik Servisleri İstemiyor Mu?

Cüzdan örneğimize geri dönelim isterseniz, cüzdan örneğinde olduğu gibi Apple’a göre bağımsız teknik servislerde yapılan tamirler firmaya zarar verebilir.

Eğer Apple size iFixit adlı bir ürünü 200 dolara satarsa, yaklaşık 80 dolar kar elde etmiş olur. Kısa vadede Apple, tamir hakkı ile daha çok kar elde eder.

Fakat uzun vade için düşünürsek, Apple’a göre bağımsız teknik servislerde tamir edilen ürünlerin kalitesi düşmektedir. Apple işte bu nedenle bağımsız teknik servisler aracılığıyla yapılan tamirleri engellemeye çalışıyor.

Yine de siz bizim güvenilir Apple teknik servis hizmetimizden gönül rahatlığıyla faydalanmaya devam edebilirsiniz. Teknik servis hizmetimiz en uygun fiyatlarla en kaliteli bir şekilde verilmektedir.