Apple iPhone X ile Son Derece Karlı Çıktı

Apple iPhone X ile Son Derece Karlı Çıktı

iphone-x-karli-cikti

iphone-x-karli-cikti

Apple’ın iPhone X’i piyasaya süreceği dönemde çok fazla dedikodu çıktı ve telefonun aslında bir aldatmacadan ibaret olup olmadığını anlamamız biraz zaman aldı. Şu an için Apple, iPhone X modellerini beklediği kadar satamadığı için belli bir süre sonra iPhone X üretimini durdurmuş bulunuyor.

Apple, Diğer Firmalara Göre Üç Kat Fazla Kar Ediyor

Fakat aynı zamanda telefonun gerçekten çöp olması ve beklentileri karşılamaması arasında dağlar kadar fark var. Counterprint’in yaptığı araştırmaya göre, 2017’nin son çeyreğinde iPhone X modellerinin akıllı telefon piyasasındaki satışlardaki karı yüzde 35 civarındadır. Apple ise bu karın yaklaşık yüzde 86’sını elinde bulunduruyor. Geri kalan yüzde 14 ise Android telefon üretilen firmalar tarafından paylaşılmış durumdadır. Bu da demek oluyor ki Apple, şu an bilinen çoğu Android telefon üreticisinden en az 3 kat daha fazla kar elde ediyor.

Aslında bu durum yeni bir şey değil. Sadece amiral gemisi telefon modelleri gerçekten büyük karlar elde ediyor ve Apple ile Samsung bu alanda başı çekiyor. Android telefon markalar satılan telefon sayısı bakımından Apple’ı geçse de Apple ürettiği iPhone modellerinden yüksek miktarda kar elde etmek için kendine özgü bir yöntem geliştirdi.

Araştırmalar, Apple’ın Başarısını Destekliyor

Geçen yıl akıllı telefonlar sektöründeki kar oranı yüzde 1 oranında düştü fakat Apple’ın karları iPhone X sadece 2017’nin dördüncü çeyreğinin iki ayında piyasada olmasına rağmen yüzde 1 oranında arttı. Counterprint yetkilisi Karn Chauhan “Apple iPhone X, sektörün elde ettiği toplam gelirin yüzde 21’ini, sektörün elde ettiği toplam karın ise yüzde 35’ini elde etti” dedi. Ayrıca iPhone modellerinin raf ömrünün uzun olduğu ve piyasada üretilen en iyi 10 akıllı telefon modelinin Apple’a ait olduğu düşünülünce iPhone’un elde ettiği bu başarıyı anlamak daha kolay olacaktır.

Apple iPhone X modelleri sayesinde inanılması güç bir başarı daha yakaladı. Eğer siz de herhangi bir iPhone modeli kullanıyorsanız ve Apple teknik servis hizmetine ihtiyacınız varsa, bize ulaşabilirsiniz.