Apple iPhone Modellerini Özellikle mi Yavaşlatıyor?

Apple iPhone Modellerini Özellikle mi Yavaşlatıyor?

apple-iphone-modellerini-yavaslatiyor

apple-iphone-modellerini-yavaslatiyor

Apple, özellikle iPhone modellerini belli bir zaman sonra yavaşlatmaya başlıyor. İnsanların Apple markasının yaptığı bu işin bir komple teorisi olduğunu söylediğini çokça duyduk fakat bu durumun gerçek olduğunu söyleyebiliriz. Apple, gerçekten de zaman içindeki kullanımla birlikte iPhone modellerini yavaşlatıyor. Bu durum, iPhone modellerinin pil ömrünün zamanla azalmasından da kaynaklanıyor.

Kullanılan Piller Çabuk Ölüyor

Apple’ın bu işi yapmasının iyi bir sebebi var. Doğaları gereği, Lityum-İyon piller zaman içinde yıpranıyor ve daha az şarj tutmaya başlıyor. Bu durum, Apple iPhone modellerini 7 gün 24 saat kullandığımızda daha hızlı gerçekleşiyor. Dolayısıyla, Apple’ın eski iPhone modellerinin hızlarını azaltması tükenen pil ömrü de düşünülünce gayet normaldir. Bu durum ani kapanmalar gibi sorunlara engel olarak Apple iPhone modellerini daha kullanılabilir kılıyor. Ayrıca bu durumun, genel pil ömrünü uzatmaya da önemli bir etkisi vardır.

Apple’ın yaptığı bu uygulama önemli bir sorunu da beraberinde getiriyor. 700 ile 1000 dolar arası fiyat etiketi ile satışa sunulan telefonlar ilk seneden sonra eskisi kadar iyi performans gösteremiyor. Bu birçok kullanıcı için hiç de kabul edilebilecek bir durum değil.

Telefonu yavaşlatmak telefonun yıpranması ile mücadelenin bir yoludur fakat bu durumda Apple’ın iPhone modelleri için başka şeyler de var. Apple, iPhone modellerine daha büyük piller koyarak, iPhone modellerinin efektif olarak çalışma süresini artırabilir.

Pil Değişimi Yapılabilir

Alternatif olarak Apple iPhone pillerinin değişimini daha ucuz ve daha kolay hale getirebilir. Apple iPhone modellerinde eskiyen pili değiştirmek, telefonun kullanım ömrünü önemli ölçülerde artıracaktır. Apple, batarya değişimini yaklaşık 79 dolara yapmaktadır. Batarya değişimi için telefonunuzu Apple Store’a vermeniz de gerekiyor ki bu durum da en azından birkaç gün telefonsuz kalacaksınız demek oluyor.

Apple iPhone modellerini 1,5-2 yıl kullandıktan sonra yaşanan yıpranmadan dolayı değiştirmeniz gerekiyor. İşte bu nedenle, birçok insanın Apple iPhone modellerini her 2 yılda bir değiştiriyor. Aslında sorunun kötü bir pilde yattığını söylemek gerekiyor. Ki bu pilde 79 dolar gibi bir fiyata yenilenebiliyor.

Apple Bunu Daha Önce de Yaptı

Bu konuda hala bilmediğimiz birçok şey var. Apple bu işlemi, geçen yıl iPhone 6, 6S ve SE modelleri için yaptığını ve bu yıl da iPhone 7 modeli için yapacağını belirtiyor fakat daha önceki iPhone modelleri için Apple’ın bu işlemi yapıp yapmadığı belli değil. Ayrıca Apple’ın telefonlardaki işlemcileri ne kadar kısıtladığı bilinmiyor.

Ayrıca benzeri bir faaliyeti diğer firmaların da yürütüp yürütmediği bilmiyoruz fakat bu durumun sadece Apple iPhone modellerine özgü olmadığı aşina gibi duruyor. Yine de Apple modellerinin performansının 2 yıl içinde hızlı bir şekilde düştüğü kesin ki bu kadar hızlı düşüş diğer akıllı telefon modellerinde görünmüyor.

Apple iPhone modellerini özellikle yavaşlatıyor olabilir fakat siz Apple teknik servis hizmetimiz aracılığıyla uygun fiyatlarla batarya değişimi yaparak telefonunuzun kullanım ömrünü artırabilirsiniz.