Apple İntel İşlemcileri Bırakma Peşinde

Apple İntel İşlemcileri Bırakma Peşinde

apple-kendi-islemcisini-gelistiriyor

apple-kendi-islemcisini-gelistiriyor

Apple, çok gizli olarak yürüttüğü çalışmalar ile kendi işlemcilerini geliştirebilmenin yollarını aramaya başlamış ve çalışmalarını belirli bir seviyeye getirmeye vakıf olmuştur. Daha önceki giriştiği çalışmalar ile kendi işletim sistemini geliştirerek, diğer işletim sistemi geliştiren firmalara bağımlılığını bitirmiştir. Yeni giriştiği proje ile de intel işlemcilerine olan bağımlılığını da sona erdirmek istemektedir.  Yaptığı çalışmaların kapsamı ile kendi öz imkanları ile tüm kritik donanımları ve yazılımları geliştirme amacında olduğunu bu şekilde göstermiş olmaktadır. Macbook bilgisayarları için çok kritik konumda olan işlemcilerinde Apple tarafından yapılacak olması, haliyle daha uyumlu ve hızlı bir cihazın ortaya çıkmasının da önündeki engellerin kalkmasını sağlayacaktır. Projesi yürütülen mac işlemcileri ürünlerinin, 2020 yılında kullanılmaya başlanması ön görülmektedir.

Apple Tüm Ürettiği Cihazlar İçin İşlemcileri Kullanmayı Öngörüyor

İlk etapta mac bilgisayarlar için bu işlemcilerin geliştirilmesi planlanmaktadır. Sonrasında ise ipad ve iphone modelleri içinde kullanılabilir tasarımların ortaya çıkarılması ile Apple işlemci ailesini, bu şekilde genişletme amacını taşımaktadır. Konu ile ilgili birçok çalışanı da bünyesine alan Apple, bu alanda yaptığı çalışmaları en kısa sürede sonuçlandırmak için çalışmalarını aralıksız sürdürmektedir.

Projenin Kalamata ismi ile hızlı bir seyir izlediğinden bahsedilmektedir. Bu projedeki amacın tüm Apple cihazlarının, sorunsuz ve bir arada uyumlu şekilde çalışabilmesinin önündeki engellerin kaldırılması şeklinde özetlendiği söylenmektedir. Bu yönü geliştirilen ve yürütülen bu proje, çok büyük bir strateji hamlesi olarak uzmanlar tarafından nitelendirilmektedir.

Mac İşlemciler Birçok Yeniliği de Beraberinde Getirecek

Şirket kendi geliştirdiği ürün olan bu ARM tabanında faaliyet gösterecek işlemcileri ile birçok farklı özelliği de kendi cihazlarına kazandırmayı amaçlamaktadır. Ortaya çıkacak olan bu işlemciler ile cihazların, daha çok performans göstererek, günümüzdeki durumlarından daha da iyi hale gelmesi amaçlanmaktadır. Performansın pil süresini de kısalttığının farkında olan Apple, bu olumsuzluğu da kullanacağı işlemcilerin, daha uzun pil ömrü sağlaması özelliği ile kaldırmayı amaçlamaktadır. Ayrıca daha hızlı kablosuz bağlantı elde etmekte, bu işlemcilerin geliştirilmesindeki bir diğer önemli amaç olarak karşımıza çıkmaktadır.

Geliştirilecek olan bu Mac işlemci ürünleri ile İphone ve İpad modelleri arasında görülen uyumun, artık Mac bilgisayarları ile de görülmesinde herhangi bir engel teşkil edecek durum kalmaması sonucu ortaya çıkacaktır. Böylece tüm Apple marka cihazlar için geliştirilen güncelleme ve uygulamaların uygulanabilirliği ve verimi en üst seviyelere çıkacaktır. Ayrıca sunulacak olan apple teknik servis hizmetinin de kalitesinin bir üst seviyeye çıkmasına katkı sağlayacaktır.